Rejestracja
rejestracja@omegamc.pl

USG ciąży Bydgoszcz

Ciąża to szczególny okres w życiu kobiety, w trakcie którego troska o zdrowie nienarodzonego dziecka stoi zawsze na pierwszym miejscu. Szereg typowych dla ciąży dolegliwości może jednak przyszłe mamy poważnie niepokoić. W jaki sposób zatem kobieta może upewnić się, że jej dziecko rozwija się prawidłowo i jest ona biologiczne gotowa do porodu? Nieocenionym źródłem wiedzy dla ginekologa są badania ultrasonograficzne. Badania USG w ciąży przeprowadzane w Bydgoszczy w placówce OMEGA Medical Clinics przez doświadczonego lekarza pozwalają skutecznie monitorować przebieg ciąży, w porę wykryć ewentualne nieprawidłowości i odpowiednio przygotować pacjentkę do porodu.

USG w ciąży

Badanie USG w ciąży w Bydgoszczy w OMEGA Medical Clinics to rodzaj diagnostyki obrazowej, dzięki któremu możliwa staje się precyzyjna ocena wieku ciąży oraz właściwości anatomicznych płodu. Badanie USG opiera się na wykorzystaniu emitowanych przez aparat USG fal ultradźwiękowych, które odbijają się od tkanek płodu i, dzięki zastosowaniu specjalnego systemu obrazowania, umożliwiają uzyskanie czarno–białego obrazu płodu wyświetlanego na ekranie monitora. Zgodnie z zaleceniami specjalistów USG w ciąży powinno być przeprowadzane przynajmniej trzykrotnie. Dzięki temu lekarz może na bieżąco kontrolować rozwój płodu i w porę przeciwdziałać wszelkim zagrażającym ciąży czynnikom. Badanie USG ma także kluczowe znaczenie dla zdrowia ciężarnej kobiety.

Jakie efekty daje USG w ciąży?

W zależności od tego, na jakim etapie ciąży przeprowadzane jest badanie, może ono dostarczyć lekarzowi prowadzącemu innych cennych informacji.

Pierwsze badanie USG (przed 11 tygodniem)

Przed upływem 11 tygodnia badanie USG w Bydgoszczy w placówce OMEGA Medical Clinics może zostać przeprowadzone metodą dopochwową. Badanie to, choć nie jest obowiązkowe, pozwala m.in. poznać lokalizację jaja płodowego oraz dokładnie zbadać narządy rodne kobiety. Dzięki niemu lekarz może w porę rozpoznać różnej natury nieprawidłowości, które zagrażają przebiegowi ciąży.

Drugie badanie USG (11–14 tydzień)

Drugie, obowiązkowe badanie USG w ciąży, które przeprowadzamy w Bydgoszczy w OMEGA Medical Clinics, pozwala z dokładnością do około tygodnia oszacować wiek ciąży, a także rozpoznać budowę anatomiczną płodu. Co więcej, dzięki temu badaniu lekarz może ocenić pracę serca płodu oraz przepływ krwi w przewodzie żylnym. Jest ono przeprowadzane w pierwszych tygodniach II trymestru ciąży i może również pomóc ocenić ryzyko urodzenia się dziecka z zespołem Downa (na podstawie analizy tzw. przezierności karcznej oraz obecności kości nosowej).

Trzecie badanie USG (18–23 tydzień)

Tego typu badanie, nazywane również połówkowym, jest niezwykle istotne. W trakcie badania USG w ciąży na tym etapie lekarz może m.in. stwierdzić, czy płód rozwija się poprawnie pod względem anatomicznym i wykryć szereg wad (dotyczących zarówno organów wewnętrznych jak i kończyn). Szczególnie uważnie lekarz przygląda się twarzy dziecka i ocenia, czy posiada ona wargi, kość nosową oraz czy oczodoły mają odpowiedni rozstaw. Jest też w stanie zdecydować, czy szyjka macicy rozwiera się w prawidłowy sposób, a także, czy łożysko umiejscowione jest w optymalny sposób i czy w worku owodniowym jest właściwa ilość płynu. Obecny stopień zaawansowania medycyny pozwala na przeprowadzenie zabiegów w łonie matki, które umożliwiają uratowanie ciąży nawet w bardzo trudnych przypadkach.

Czwarte badanie USG (28–32 tydzień)

Tego typu badanie USG w ciąży przeprowadzamy w OMEGA Medical Clinics w Bydgoszczy, aby upewnić się, że dziecko nie posiada żadnym wad rozwojowych. Co więcej, na podstawie późnego badania lekarz może z dużą dokładnością wyznaczyć termin porodu dziecka. Dzięki pomiarowi głowy, brzucha oraz kości udowej dziecka możliwe staje się oszacowanie jego długości. Istotnym elementem badania jest także ocenienie ruchliwości oraz oddechu dziecka. Badaniu podlega także łożysko i jego przygotowanie do porodu.

Wskazania do badania USG w ciąży

Eksperci wskazują, że badanie USG powinno być wykonywane przynajmniej trzykrotnie: w I, II oraz III trymestrze ciąży. Co więcej, istnieje szereg dodatkowych wskazań do przeprowadzenia badania. Pacjentka powinna zgłosić się zatem na badanie USG w ciąży do OMEGA medical Clinics w Bydgoszczy m.in wtedy, gdy:

Jakie są przeciwwskazania?

Mimo że badanie USG w ciąży – w Bydgoszczy i klinikach w innych miastach Polski – uważane jest za bezpieczne, powinno być przeprowadzane wyłącznie wtedy, gdy istnieją ku temu medyczne wskazania. Co więcej, powinny być ono na tyle krótkie, na ile jest to możliwe. Istnieją dodatkowo pewne bezwzględne przeciwwskazania, które dotyczą tego typu badań w ogólności. Należą do nich:

Przygotowanie do badania

Do badania USG w ciąży przeprowadzanego w Bydgoszczy w OMEGA Medical Clinics pacjentka nie musi przygotowywać się w specjalny sposób. Jeżeli jednak badanie przeprowadzane jest na początkowym etapie ciąży, powinna ona pamiętać o opróżnieniu pęcherza moczowego przed udaniem się do gabinetu. Ważne także, aby założyła wygodne i luźne ubranie, które ułatwi przeprowadzenie badania. Pamiętajmy, że badanie nie wiąże się z bólem i trwa około piętnastu minut. Wyjątkiem jest badanie połówkowe, które jest nieco dłuższe i może potrwać dwa, a nawet trzy kwadranse.

Jak przebiega badanie?

W początkowej fazie ciąży, do około 11-12 tygodnia, badanie wykonywane jest przy użyciu sondy dopochwowej. Sonda, posmarowana specjalnym żelem, umieszczana jest w pochwie kobiety, a na ekranie monitora wyświetlany jest obraz płodu. Badania przeprowadzane po 3 miesiącu mają jednak już innych charakter. Lekarz smaruje brzuch pacjentki żelem nawilżającym i przeprowadza badanie, poruszając specjalnym urządzeniem po brzuchu ciężarnej.

USG w ciąży Bydgoszcz – zaufaj specjalistom z OMEGA Medical Clinics

Zespół OMEGA Medical Clinics tworzą wyłącznie najwyższej klasy lekarze, wybitni specjaliści w różnych dziedzinach medycyny. Naszą misją jest zapewnienie każdemu pacjentowi dostępu do najskuteczniejszych metod diagnostycznych i leczniczych w swoim miejscu zamieszkania. Pełny zakres badań ultrasonograficznych, w tym USG w ciąży, dostępnych w Bydgoszczy w centrum medycznym OMEGA, pozwala ocenić stan pacjenta i zadecydować na temat przyszłego leczenia lub charakteru prowadzonej profilaktyki. Badanie USG przeprowadzane u kobiet w ciąży umożliwia ginekologowi obserwacje rozwoju najważniejszych narządów dziecka, a także ocenić, czy dziecko może być dotknięte wadami genetycznymi. Co więcej, obrazowanie ultrasonograficzne przeprowadzane w naszej placówce pozwala odpowiednio zadbać nie tylko o zdrowie przyszłego najmłodszego członka rodziny, ale i jego mamy. Zapraszamy do odwiedzin w naszej klinice. Zdrowie, komfort i bezpieczeństwo naszych pacjentów są dla nas niezmiennie najważniejsze.Powrót

Kontakt

Omega Medical Clinics sp. z o.o.

ul. Ks. Z. Trybowskiego 14
85-796 Bydgoszcz
NIP: 554-293-47-53
REGON: 363564224
KRS: 0000598541

Nr konta(mBank):
70 1140 2004 0000 3902 7614 2821

Rejestracja:

Pacjent NFZ
Pacjent komercyjny/prywatny

tel: 52 551 16 61
tel: 663 684 696
mail: rejestracja@omegamc.pl

Pon-Pt 7:30-19:00

Rejestracja:

Ginekologia estetyczna
Medycyna estetyczna

tel: 52 506 58 76
mail: estetica@omegamc.pl

Pon-Pt 8:00-18:00

Jak dojechać?