Rejestracja
rejestracja@omegamc.pl

Kolposkopia - Bydgoszcz

Kolposkopia to bezinwazyjne i bezbolesne badanie pozwalające wykryć zakażenia oraz stany zapalne szyjki macicy. Jest ono uznawane za najskuteczniejszą metodę wykrywania przedklicznych i klinicznych stanów raka szyjki macicy (wczesne wykrycie stanów przedrakowych pozwala na ich wyleczenie). Badanie jest całkowicie bezpieczne, można je wykonywać nawet u kobiet w ciąży i wielokrotnie powtarzać. Kolposkopia nie wymaga specjalnych przygotowań i daje bardzo precyzyjne wyniki, które są dostępne już w kilka minut po badaniu.

Kolposkopia w Bydgoszczy w Centrum medycznym Omega Medical Clinics przeprowadzana jest przez wykwalifikowanego specjalistę ginekologii i położnictwa. Badanie trwa maksymalnie kilkanaście minut, a lekarz stara się rozwiać wszelkie wątpliwości Pacjentki i zadbać o jej komfort. Pobierane są wyskrobiny z szyjki macicy do weryfikacji hist-pat. W przypadku wykrycia nieprawidłowości pobierane są tkanki do badania histopatologicznego. Specjalista dokładnie omawia wykryte nieprawidłowości oraz zalecenia, co do dalszych kroków postępowania.

Kolposkopia – co to jest i na czym polega?

Kolposkopia to badanie dolnych partii żeńskiego układu rozrodczego, opracowane przez niemieckiego lekarza ginekologa Hansa Hinselmanna (1925 rok). Lekarz ogląda stan pochwy, sromu, szyjki macicy oraz dolnej części jej kanału za pomocą specjalnego urządzenia optycznego (kolposkopu). Tradycyjny kolposkot stanowi rodzaj mikroskopu, który pozwala uzyskać obraz trójwymiarowy w powiększeniu od 4 do 50 razy, a kolpomikroskop nawet do 400 razy. Kolposkopia pozwala ocenić strukturę, barwę, układ i przejrzystość nabłonka oraz rysunek naczyniowy.

Jakie są cele badania?

Kolposkopia pozwala obejrzeć dolne partie układu rozrodczego w dużym powiększeniu i wykryć zmiany przedrakowe szyjki macicy, pochwy lub sromu. Celem badania jest wykrycie zakażeń i stanów zapalnych szyjki macicy oraz zdiagnozowanie wczesnych zmian rakowych, które są wyleczalne. Z wykorzystaniem kolposkopii szuka się objawów infekcji HPV, która jest najważniejszym czynnikiem ryzyka raka szyjki macicy.

Kolposkopia – kiedy robić?

Kolposkopię należy robić przede wszystkim w przypadku:

Kolposkopia – kto kieruje?

Na kolposkopię kieruje lekarz ginekolog. W Centrum Omega Medical Clinics (Bydgoszcz) skierowanie na badanie otrzymują Pacjentki z nieprawidłowymi wynikami cytologii oraz znajdujące się w grupie ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy.

Jak należy się przygotować do badania?

Badanie należy ustalić poza terminem miesiączki (krwawienie utrudnia kolposkopię, dlatego jedynie w nagłych przypadkach wykonuje się je w czasie menstruacji). Najczęściej przed badaniem wykonuje się cytologię, aby zwiększyć czułość diagnostyczną.

Przed planowaną kolposkopią:

U kobiet po menopauzie czasami lekarz zaleca przyjmowanie preparatów estrogenowych (na 2-3 tygodnie przed terminem badania).

Jak przebiega kolposkopia?

Kolposkopia jest badaniem bezbolesnym (czasami wiąże się z dyskomfortem), przeprowadzanym na fotelu ginekologicznym. Lekarz wykorzystuje typowy wziewnik. Następnie zbliżany jest kolposkop, który jest urządzeniem optycznym pozwalającym powiększyć obraz od 4 do 50 razy. Lekarz bada wydzielinę, a następnie usuwa ją płynem fizjologicznym, aby móc ocenić nabłonek szyjki macicy. Kolejnym etapem badania jest przemycie szyjki kwasem octowym (stężenie 3%), płynem Lugola oraz ocena naczyń poprzez filtr zielony. Gdy specjalista zaobserwuje na ekranie zmiany w obrębie szyjki, może pobrać próbkę tkanki do badania histopatologicznego (wycinek pobierany jest w znieczuleniu miejscowym). Kolposkopia trwa przeciętnie kilkanaście minut.

Kolposkopia – wyniki badań

Wyniki kosposkopii podawane są na miejscu. Na wynik histopatologiczny pobranych wycinków oraz materiału z kanału szyjki macicy czeka się około 2-3 tygodnie.

Zmiany szyjki macicy wykryte podczas kolposkopii dzieli się na 4 grupy:

Wyniki z grupy 2 oraz 3 oznaczają wskazanie do pobrania wycinków tkanek do badań histopatologicznych oraz wymazów cytologicznych z kanału szyjki macicy.Powrót

Kontakt

Omega Medical Clinics sp. z o.o.

ul. Ks. Z. Trybowskiego 14
85-796 Bydgoszcz
NIP: 554-293-47-53
REGON: 363564224
KRS: 0000598541

Nr konta(mBank):
70 1140 2004 0000 3902 7614 2821

Rejestracja:

Pacjent NFZ
Pacjent komercyjny/prywatny

tel: 52 551 16 61
tel: 663 684 696
mail: rejestracja@omegamc.pl

Pon-Pt 7:30-19:00

Rejestracja:

Ginekologia estetyczna
Medycyna estetyczna

tel: 52 506 58 76
mail: estetica@omegamc.pl

Pon-Pt 8:00-18:00

Jak dojechać?